Česká televize už v DVB-T nevysílá v HD. Za rok začne rušit i SD

V souladu s dříve oznámeným plánem ČT o víkendu ukončila v DVB-T vysílání ve vysokém rozlišení. Všechny její stanice v HD najdeme v nové normě DVB-T2, kterou může chytit 99,7 % české populace. V DVB-T zůstaly ČT1, ČT2, ČT24, ČT Sport a ČT D/Art ve standardním rozlišením, všech pět kanálů se České televizi letos podařilo vměstnat do jednoho multiplexu.

Ani SD ale nevydrží napořád. Již v listopadu 2019 začne ČT vypínat první DVB-T vysílače, konkrétně pražský Žižkov a Cukrák. Poslední vysílače velkého výkonu vypne v květnu 2020. V červnu téhož roku vypne i všechny dokrývače nízkého výkonu. Zbylé tři celoplošné DVB-T multiplexy začnou mizet až v lednu 2020, ale skončí rovněž v červnu.

Přechod na DVB-T2 je spojen (nikoliv podmíněn) s přelaďováním kmitočtů. V celé EU totiž od 1. července 2020 připadne rádiové pásmo 700 MHz mobilním sítím, takže multiplexy DVB-T, kterém v tomto pásmu vysílají, se musí přestěhovat o patro níž a budou mít méně prostoru. Aby divákům neubyl počet televizních stanic, začalo se vysílat v efektivnější normě DVB-T2 a formátech HEVC + AAC, které do jednoho multiplexu dovolí vměstnat více programů a v lepší kvalitě.

Zdroj: Parabola

Novinky