Jste připraveni na nové vysílání DVB–T2? – červen 2017

V problematice digitálního vysílání panuje spousta nejasností a velké množství zavádějících informací. Za poslední měsíce se na toto téma objevila spousta dotazů, jak od uživatelů společných televizních antén, tak jednotlivců s individuálním příjmem. Proto jsme se rozhodli dát do tohoto článku známá fakta a vysvětlit problematiku přechodu DVB-T na DVB-T2.
I přesto, že je to teprve krátkou dobu od vypnutí analogových vysílačů a přesunu k digitálním, schválila vláda na svém zasedání 20. 7. 2016 Strategii rozvoje zemského digitálního televizního vysílání. Dokument bude jízdním řádem druhé digitalizace, která se týká výhradně diváků pozemního vysílání

“Věřím, že Strategie, tak jak byla vládou schválena, přispěje v nejvyšší možné míře k zachování tržního prostředí v oblasti televizního vysílání a zároveň k zachování dostupnosti bezplatných televizních programů pro široké vrstvy diváků v celé zemi,” uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan
Mládek.

Zatímco stávající pozemní vysílací sítě používají standard vysílání DVB-T s kódováním MPEG-2 (HD programy MPEG-4/AVC), nový standard vysílání DVB-T2 počítá s využitím formátu kódování H.265/HEVC. To znamená, že pro příjem budou nutné nové televizory s podporou DVB-T2 s kódováním H.265/HEVC, případně nové set-top-boxy s podporou DVB-T2 s kódováním H.265/HEVC, které se připojí ke stávajícímu televiznímu přijímači. Podobně jako při přechodu z analogového na digitální terestrické vysílání.
Přechod na DVB-T2 byl v Česku zahájen již v druhé polovině roku 2016. Předběžný termín vypnutí a ukončení synchronního vysílání všech stávajících sítí DVB-T je předběžně stanoven k 1.2.2021.
V souběžném období budou v provozu stávající celoplošné DVB-T multiplexy plus dvě nové celoplošné přechodové sítě a jedna regionálně členěná přechodová síť. Po dokončení přechodu na druhou generaci pozemního vysílání by mělo mít Česko až 6 celoplošných DVB-T2 multiplexů. Málokdo ale ví, že ukončení provozu regionálních multiplexů je plánováno do konce roku 2017, například regionální sít 4 (v Praze zastupuje programy Kino Svět, Metropol TV, Retro Music Television, TV Regina, Harmonie TV a Slušnej kanál TV).

Ptáte se proč?
Důvodem přechodu na DVB-T2 je závazné uvolnění pásma 700 MHz (kanály 49 až 60) pro mobilní širokopásmové služby, například LTE. Pro televizní vysílání zůstanou v UHF pásmu kanály 21 až 48.

Co z toho vyplývá?
Nová forma vysílání DVB-T2 přinese vyšší kvalitu obrazu i zvuku a zároveň má vysoké nároky na přijímací soustavu!

Co je důležité pro diváka?
Jednoduše řečeno, změna z DVB-T na DVB-T2 neznamená nic jiného, než že se ve stejném kanálu přenáší více dat. Bohužel, set-top-box pro DVB-T nedokáže tato data zpracovat a proto je nutné koupit nový set-top-box DVB-T2 s kódováním H.265/HEVC. Televize s vestavěným DVB-T tunerem i s HD rozlišením také nebude umět přijmout signál DVB-T2, protože neumí kódování H.265/HEVC.

Není DVB-T2 jako DVB-T2 +H.265/HEVC
Aby toho nebylo málo, tak aby Vaše televize uměla DVB-T2, musí umět kombinaci DVB-T2 + kódování H.265/HEVC.

Co to znamená?
DVB-T2 říká, že signál bude šířen podle nového standardu kódování H.265/HEVC. Je to obrazový formát v kterém budou programy šířeny. Je to něco podobného jako dříve MPEG4. Televize s DVB-T2 bez podpory kódování? H.265/HEVC Vám opravdu nebude správně pracovat, protože sice multiplex naladíte, ale u žádného televizního kanálu se Vám obraz nezobrazí.

Kupujte jen certifikované přijímače!
Protože ne všechny televizní přijímače s tunerem DVB-T2 a kódováním H.265/HEVC dokáží správně zpracovat signál vysílacích sítí v České republice, rozhodly se České Radiokomunikace označovat přijímače, u nichž praktickým testem ověřily jejich kompatibilitu s technickým řešením použitým u nás speciální pečetí. Přehled certifikovaných přijímačů naleznete na adrese http://www.dvbt2overeno.cz/. Seznam je průběžně doplňován a aktualizován.

cra-dvbt2-overeno

Co logo DVB-T2 ověřeno znamená?
• Zařízení je ověřeno i někým jiným, než výrobcem, a hraje (DVB-T2)
• Zařízení je otestováno výrobcem dle platných doporučení
• Zařízení je otestováno vysílatelem DVB-T

A proč Vám to vše píšeme?
Protože i s novým TV přijímačem a nekvalitní společnou televizní anténou se nedopracujete kvalitního zvuku a ostrého obrazu. Naše společnost ANTEX plus spol. s r.o. provádí bezplatné revize společných televizních antén a zařízení souvisejících s rozvodem v bytových domech. Cílem naší práce je vyhodnocení systému STA pro DVB-T2. Výsledkem naší práce je ucelený protokol o stavu Vašeho zařízeni, včetně měření úrovně, kvality jednotlivých signálů a fotodokumentace, a to vše zcela zdarma. Proto, máte-li o kompletní revizi Vaší antény zájem, kontaktujte nás.

Novinky